domain hosting

Domain Hosting Hizmetleri

2010 Yılından bu yana web tasarım hizmetimizin yanısıra domain ve hosting hizmetini kendi güvenilir, güçlü sunucularımızda sürdürülebilir sorunsuz ve sürekli kurumsal hizmet anlayışımız ve uzman ekiplerimizle gerçekleştiriyoruz.

Domain Hosting Ne İşe Yarar?

İnternette görünür olmak için ihtiyaç duyduğunuz web sitesi kurulumu domain ve hosting hizmeti ile başlar. Her internet sitesinin bir domain’i ve içeriklerinin saklandığı bir hosting’i vardır. Domain hosting nedir diye merak edenler için kısaca; domain, Türkçedeki kullanımı ile “Alan Adı”, başka bir deyişle sitenizin dijital dünyadaki adresidir. Hosting ise sitenize ait tüm içeriklerinizin depolandığı yerdir.

Alan Adı / Domain Nedir?

www.youtube.com adresinde olduğu gibi “youtube” bu adresin alan adıdır. İnternette sizi arayanlar, tercih ettiğiniz alan adı yani domain ile sizi bulurlar. Bir domain sahibi olmak için satın almanız gerekir. Siz de kendi alan adınızı aldıktan sonra sitenizin kurulumuna başlayabilirsiniz. Ancak öncelikle domain’i, hosting alanı ile birbirine bağlamanız, ardından içeriklerinizi bir arayüz aracılığıyla sitenize yüklemeniz gerekir.

Domain Ödemesi Nedir?

Her domain’in yıllık ödemeleri mevcuttur. Eğer alan adınızın size tahsis edildiği tarihten bir yıl sonra yeniden ödemenizi gerçekleştirmezseniz o alan adı kısa bir süre sonra sizin yetkinizden çıkar ve başkasının satın alması için hazır hale gelir. Bunun için 1 yıllık ya da 2 yıllık satın almanızın ardından süre bitiminde alan adınızın kontrolünüzden çıkmasına engel olmalısınız.
Hosting Hizmeti Nereden Alınır?

Domain ne işe yarar diye merak edenlerin, hosting konusunda da bilgi sahibi olması gerekir. Eğer sitenizi kendiniz kurmayacaksanız bunu hizmet aldığınız firma sizin için yapacaktır. Size yalnızca alan adınızı belirlemeniz ardından da nasıl bir site kurmak istediğinizi belirlemek kalır. Hosting işlemlerini de web sitesi kurulumu ya da tasarım hizmeti sunan şirketler ya da bireyler yapabilir.

Hosting Nedir?

Web sitenizi internette yayınlamak için size gereken en önemli unsur hosting’dir. Web sitenizin ziyaretçiler tarafından ulaşılabilir olması ve içeriklerinizi görmeleri için gereken hosting, paketler şeklinde satışa sunulur. Sitenizde yer alacak içeriklerin büyüklüğüne göre hosting’inizin de o oranda büyük olması gerekir. Örneğin, 2 çanta evrak nasıl 1 çantaya sığdırılamazsa, hosting’inize de büyüklüğünden daha fazla içeriği yükleyemezsiniz.

Hosting Ne İşe Yarar?

Hosting, sunucu firmaları tarafından size sunulan sunucular vasıtasıyla, sitenizin içeriklerinin dünyanın her yerinden kullanıcı için ulaşılabilir olmasını sağlar. Kesintisiz şekilde sunulan bu hizmet aracılığıyla siteniz her an online olur.
Dosyalarınızı bilgisayarınızın hard diskinde sakladığınız gibi, hosting firmaları da sitenizin içeriklerini barındırabilmeniz için size hosting sunucusu hizmeti sağlar. Tüm bu işlemler için internete bağlı olmanız gerekir. Aksi halde sitenizin içerikleri kullanıcılar tarafından görülemez.
CPD adı verilen Veri İşlem Merkezlerinde saklanan site içerikleriniz dilediğiniz sürece online kalır. Barındırma hizmeti almadan önce blog sahibi iseniz bu tür bir hosting hizmeti, e-ticaret sitesi sahibi iseniz bu doğrultuda bir hosting hizmeti almalısınız.