Felaket Koruma Senaryoları

Felaket Koruma Senaryoları

Ne tür önlemler alırsanız alın, yeni çıkan teknolojiler karşısında bu önlemlerin tekrar gözden geçirilmesi ve yenilenmesi gerekir. Bu yüzden networkünüzün emniyeti satın alınan cihaz veya programlara değil, oluşturacağınız “Network Güvenlik Politikasına” bağlıdır. Firmamız kurumsal olarak bu tür politikaların oluşturulabilmesi için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Firewall Ürünleri

Bir networkün dış dünya ile bağlantısı router cihazları üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden, kötü niyetli saldırılara karşı önlem alınacak ilk nokta dış dünya ile bağlantıyı gerçekleştiren bu cihazlardır. Bazı cihazlar network güvenliğini sağlayıcı firewall imkanları içermektedir. Firmamız router tabanlı firewall cihazlarının satışını yaptığı gibi, bunların müşteri ihtiyaçları doğrultusunda konfigürasyonunda da son derece tecrübelidir.

Virtual Private Network (VPN) Çözümleri

Internet kullanımının yaygınlığı ister istemez yaşam şeklimizi değiştirdi. İş yaparken daha önce kullandığımız metodların çoğu artık Internet’e taşındı. Kurumlar artık ulusal ya da uluslar arası çapta “kapalı devre” network bağlantılarından vazgeçip daha hesaplı bir taşıyıcı ortamı olan halka açık Internet’i nasıl değerlendirebileceğini araştırmaya başladı.

Internet kullanımının yaygınlığı ister istemez yaşam şeklimizi değiştirdi. İş yaparken daha önce kullandığımız metodların çoğu artık Internet’e taşındı. Kurumlar artık ulusal ya da uluslar arası çapta “kapalı devre” network bağlantılarından vazgeçip daha hesaplı bir taşıyıcı ortamı olan halka açık Internet’i nasıl değerlendirebileceğini araştırmaya başladı.

ISP Omurgası Üzerinden Sanal Ağ:

Merkez ve şubelerin birbirine bağlanması için ISP’nin yurt genelinde yaygın olan network’u kullanılır. Bunun için her bölgedeki şubeniz ve ISP ‘nın o bölgedeki en yakın POP noktası arasında kiralık hat ile Sanal ağ bağlantısı yapılır. Yerel ağların birbirlerine bağlantısı ise uygun data cihazları (Modem, Router) ve IP tünelleri kullanılarak güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Böylece Internet üzerindeki diğer kullanıcılar sizin firma ağınıza erişemezler.Bu model özellikle VN’e bağlanacak uçlar (şube) farklı şehirlerde ise oldukça avantajlı ve ekonomik olmaktadır. VN’e bağlanacak her şube ucuna önce kiralık data hattı çekilir. VN’de yer alacak uç sayısına göre VN’de merkez seçilir. Buna göre merkeze çekilecek data hattının ve şubelere çekilecek hatların kapasiteleri belirlenir. Örneğin bir merkez noktamız ve iki adet şubemiz var ise ve şubelere 64 K’lık hat kapasitesi isteniyorsa, merkez noktaya çekilecek hattın kapasitesi, 2*64K = 128K seçilerek ,Türk Telekom’dan bu şekilde hat başvurusu ve devre tahsisi yapılacaktır. Bu yapı hazırlandıktan sonra uygun cihazlarla kurulum ve konfigurasyon yapılarak firma VN’i hazır hale gelmiş olur. Bulunduğunuz nokta ile ISP nin POP ‘u şehir içi mesafesinde olduğu için Türk Telekom’a ödenecek hat kiraları şehir içi ücreti olacağından maliyet düşecektir.

İstenirse merkeze internet çıkışı sağlayarak, şubeleriniz dahil tüm kullanıcılarınızla bu çıkışı paylaşır, böylece daha fazla kullanım imkanı ve daha ekonomik internet erişimi sağlamış olursunuz.
Merkez ve şubelerin birbirine bağlanması için ISP’nin yurt genelinde yaygın olan network’u kullanılır. Bunun için her bölgedeki şubeniz ve ISP ‘nın o bölgedeki en yakın POP noktası arasında kiralık hat ile Sanal ağ bağlantısı yapılır.

Yerel ağların birbirlerine bağlantısı ise uygun data cihazları (Modem, Router) ve IP tünelleri kullanılarak güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Böylece Internet üzerindeki diğer kullanıcılar sizin firma ağınıza erişemezler.Bu model özellikle VN’e bağlanacak uçlar (şube) farklı şehirlerde ise oldukça avantajlı ve ekonomik olmaktadır. VN’e bağlanacak her şube ucuna önce kiralık data hattı çekilir. VN’de yer alacak uç sayısına göre VN’de merkez seçilir. Buna göre merkeze çekilecek data hattının ve şubelere çekilecek hatların kapasiteleri belirlenir. Örneğin bir merkez noktamız ve iki adet şubemiz var ise ve şubelere 64 K’lık hat kapasitesi isteniyorsa, merkez noktaya çekilecek hattın kapasitesi, 2*64K = 128K seçilerek ,Türk Telekom’dan bu şekilde hat başvurusu ve devre tahsisi yapılacaktır. Bu yapı hazırlandıktan sonra uygun cihazlarla kurulum ve konfigurasyon yapılarak firma VN’i hazır hale gelmiş olur. Bulunduğunuz nokta ile ISP nin POP ‘u şehir içi mesafesinde olduğu için Türk Telekom’a ödenecek hat kiraları şehir içi ücreti olacağından maliyet düşecektir. İstenirse merkeze internet çıkışı sağlayarak, şubeleriniz dahil tüm kullanıcılarınızla bu çıkışı paylaşır, böylece daha fazla kullanım imkanı ve daha ekonomik internet erişimi sağlamış olursunuz.